دریافت کاتالوگ شرکت
قم - خیابان معلم - مجتمع ناشران - طبقه دوم - پلاک 215

دزدی به روش ماینر ها

۱۳۹۶/۱۲/۶ ۱۵:۱۵:۰۰
دزدی به روش ماینر ها
سایت های معتبر از سیستم کاربران برای استخراج ارز استفاده میکنند و ئزیر در این باره صحبت هایی کرد. در ادامه با آفیس نت همراه باشید...

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه همایش نظام حقوقی فناوری اطلاعات اعلام کرد:

مطابق با گزارشات متعدد مرکز ماهر برخی وب‌سایت‌ها از کدها و اسکریپت‌هایی در سایت‌های خود استفاده می‌کنند که باعث استفاده از CPU مشترک برای مای‌نینگ (ارزکاوی) برای پول مجازی رمز شده می‌شود.

وی گفت:

این موضوع که ما از آن به عنوان «دزد کد» نام می‌بریم بدون اطلاع کاربر انجام و باعث می‌شود وقتی شخص به وب‌سایت مراجعه کرده و تا زمانی که در آن حضور دارد، CPU و پردازنده دستگاه وی برای کاوش ارز استفاده شود.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه این فرآیند غیراخلاقی و غیرشرعی است، نسبت به پیگیری ادله حقوقی و برخورد با متخلفان در این خصوص هشدار داد.

وزیر ارتباطات اعلام کرد که فرآیند دزد کد و ارزکاوی برای پول‌های رمزنگاری شده باعث می‌شود مصرف برق کاربران بالا رفته و پردازشگر سیستم آنها اشغال شود و بر اساس گزارش‌های مرکز ماهر، برخی از این وب سایت‌ها هک شده و کدهایی در این وب سایت‌ها قرار داده شده بود که این اقدام را انجام می‌داد. این وب سایت‌ها از سوی مرکز ماهر شناسایی شدند و سایت‌هایی که مورد نفوذ قرار گرفتند به مدیران پایگاه‌های مربوطه اطلاع داده شده که درصدد اصلاح آن هستند.

به گفته‌ی وی، مطابق با گزارش‌های مرکز ماهر، برخی از سایت‌ها آثاری از هک شدن ندارند و مشخصا مدیران فاوای دستگاه‌ها و مدیران فاوای سایت‌های خبری به صورت عامدانه این کدها را درون صفحات قرار داده و آن را کاوش می‌کنند.

جهرمی با تاکید بر لزوم پیگیری حقوقی و جلوگیری از انجام این عمل غیراخلاقی گفت:

از مرکز ماهر خواسته‌ام ادله قانونی را جمع آوری و موضوع را برای برخورد به دادستانی ارجاع دهد.

وی با تاکید بر اینکه این عمل یک دزدی آشکار در فضای مجازی بدون اطلاع مشترک است، اعلام کرد که دانش گرید کامپیوتینگ یک دانش محترم است اما اگر از آن بدون اطلاع و رضایت مشترک برای استفاده از ظرفیت رایانه و هزینه برق مصرفی مشترک بهره گرفته شود، بسیار کار غیراخلاقی است و باید جلوی آن را بگیریم.

وزیرارتباطات با بیان اینکه اطلاع رسانی ما برای اتمام حجت با کسانی است که از این فرآیند برای ارزکاوی پول رمزنگاری شده استفاده می کنند، افزود:

ما علاقه نداریم افراد زیادی را به عنوان متخلف شناسایی کنیم اما از مرکز ماهر خواسته‌ایم تا ادله حقوقی و فنی را آماده کرده و بر مبنای اطلاعات خزش‌گرها و پیگیری کدها می‌توانیم به یک جمع‌بندی کامل از این مصداق دزدی برسیم و آن را برای برخورد به دادستانی ارجاع دهیم.

وزیر ارتباطات در مورد پیاده سازی ارز دیجیتالی در کشور نیز گفت:

ارز دیجیتال پدیده‌ای است که هم در کشور ما و هم در کشورهای دیگر گرایش‌های بسیاری به آن وجود دارد و با توجه به اینکه متولی مساله ارز و نظام مالی بانک مرکزی است، با یک فقدان آگاهی در مجموعه‌های دست‌اندرکار در این حوزه روبه‌رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند چرا وزارت ارتباطات به موضوع ارز دیجیتالی ورود کرده است، گفت:

در این زمینه دو رویکرد وجود دارد و ما می‌توانیم بگوییم این موضوع مسئولیت سایر دستگاه‌هاست و در برابر آن منفعل باشیم یا آنکه کمی فعالانه ورود کرده و با سایر دستگاه‌ها هم افزایی داشته باشیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بانک مرکزی پژوهش‌های خوبی در خصوص ارز دیجیتالی داشته است، گفت که این فرایند یک فرایند بین بخشی است و ما در وزارت ارتباطات با ظرفیت پست بانک خواسته‌ایم مدل آزمایشی این فرآیند را پیاده سازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه فراخوان دعوت از این حوزه به زودی اعلام می‌شود، افزود:

امیدواریم مدل آزمایشی ارز دیجیتال در کشور مدل آزمایشی پایه‌ای شود که بتواند به اطلاع رسانی و آشنایی کسانی که در این حوزه کار می‌کنند و ارائه معایب و مزایای این فرایند بینجامد.

جهرمی با اشاره به گزارش‌های متعدد در فضای مجازی در خصوص ارز دیجیتالی خاطرنشان کرد که برخی ارز دیجیتال را پایه پولشویی می‌دانند که بی انضباطی مالی به همراه دارد. اما برخی می‌گویند که ارز دیجیتالی در فضای تحریم به نفع ماست و ما باید به سمت این چارچوب برویم. در همین حال برخی معتقدند که وزارت ارتباطات نباید در این حوزه ورود کند و برخی دیگر ذات پول دیجیتال را غیرحاکمیتی می‌دانند و معتقدند که نباید آن را حاکمیتی کرد.

وزیر ارتباطات افزود:

ما به تمامی این چالش‌ها توجه خواهیم داشت و با در نظر گرفتن این ابعاد مدلی را پیاده سازی خواهیم کرد. در این زمینه از ظرفیت نیروهای خلاق برای آگاهی بخشی و تصمیم سازی استفاده می‌کنیم.

بر اساس گزارش‌های موجود زمانی که ارز دیجیتال در کشور ژاپن ایجاد شد درصد پایینی از تراکنش‌های آن مربوط به بازار غیرشفاف و نظام پولشویی بود اما مابقی آن در بازار کاملا شفاف مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته‌ی وی، در حوزه ارز دیجیتال زمان ما کم است و آمارهای غیررسمی از تراکنش‌های ارز‌های مبتنی بر رمز در صرافی‌ها خیره‌کننده است. بر این اساس نیازمند داشتن ضوابط برای استفاده از این فرآیند در کشور هستیم اگرچه این بازار تا حدودی سقوط کرده و مقداری اعتماد عمومی از آن از بین رفته اما مجددا جای رشد دارد.

اینستاگرام آفیس نت
  • آخرین مطالب
  • پربازدیدترین
طراحی سایت آسان و ارزان شد ، با اورینو حرفه ای شروع کنید (کلیک کنید)
فرم درخواست مشاوره رایگان