دریافت کاتالوگ شرکت
قم - خیابان معلم - مجتمع ناشران - طبقه دوم - پلاک 215

باور های غلطی که در سنین ابتدایی از زنگی آنها را باور داشتیم

۱۳۹۶/۸/۲۶ ۱۰:۲۵:۰۰
باور های غلطی که در سنین ابتدایی از زنگی آنها را باور داشتیم
در دوران مدرسه اینگونه بود که هر جمله ای از زبان معلم شنیده میشد، حقیقت محض بود و امکان نداشت که اشتباه باشد. اما کمی که سن ما بالاتر میرفت متوجه می شدیم که همه ی آنها حقیقت نداشتند. در این مطلب به بعضی از آنها که خیلی از ما ها از آن اطلاع نداریم ، میپردازیم.در ادامه با آفیس نت همراه باشید...

گچ تخته سیاه از گچ ساخته شده است

بیشتر گچ های مدرن در واقع از سنگ گچ (gypsum) معدنی ساخته می شوند و کاملا با گچ ساختمانی متفاوت است. تفاوتی که بین این دو ماده شیمیایی وجود دارد این است که  gypsum نوعی نمک است، در صورتی که گچ کربنات کلسیم می باشد.

ناپلئون خیلی قد کوتاه بود

ناپلئون بناپارت اغلب به عنوان یک مرد کوتاه قد به تصویر کشیده می شود. در سال 1821 در هنگام مرگ او 172 سانتیمتر قد داشت و این کمی بالاتر از استاندار مردان فرانسه در آن زمان (165 سانتیمتر) بود. این یعنی ناپلئون در زمان خود قد بلندی داشت.

انسان نسخه تکامل یافته شامپانزه است

این یک نظریه خیلی رایج است که افراد زیادی در مورد آن شک ندارند. با این حال گفته می شود که هم انسان و هم میمون از اجداد مشترکی که در حدود 25 میلیون سال قبل زندگی میکردند، تکامل یافته اند. این بدان معنی نیست که ما نسخه تکامل یافته میمون هاییم، اما در حدود 90 درصد از DNAهای ما اجداد ما مشترک بوده است.

توماس ادیسون لامپ را اختراع کرد

مخترع مشهور توماس ادیسون با دادن نور الکتریکی به شکل لامپ در سال 1879 برای خود اعتبار کسب کرد. بدون شک او یک دانشمند بزرگ بود، اما ابهاماتی در خصوص اختراع او وجود دارد. 25 سال قبل از او، در سال 1854 مکانیک آلمانی, Henry Goebel چیزی به شکل یک لامپ اختراع کرد. متاسفانه او هرگز اختراع خود را ثبت نکرد و به همین دلیل است که او به اندازه ادیسون معروف نشد.

ما تنها از 10 درصد مغزمان استفاده می کنیم

این حقیقت اشتباه توسط بسیاری از فیلم های هالیوودی تکرار شد، در این فیلم ها معمولاً شخصیت اول فیلم که از 100 درصد توان مغزیش استفاده میکرد، شخص نابغه ای بود. با این حال متخصصان اعصاب اثبات کردند که این یک باور اشتباه است. مطالعات نشان داده است که ما تقریباً از 100 مغزمان استفاده میکنیم و همه اجزا مغز ما تمام مدت فعال است. علاوه بر این اگر تنها 1 درصد از مغز ما آسیب ببیند، فاجعه ای رخ خواهد داد.

خون در رگ ها به دلیل اکسیژن تازه آبی است

زمانی که به مچ دست خود نگاه میکنید، می توانید ببینید رگ های شما آبی هستند، اما این به دلیل خون آبی رنگ نیست. دلیل واقعی آبی بودن رنگ رگ این است نور در طول موج های مختلف بر پوست اثر متفاوت میگذارد و رگ های نزدیک به سطح پوست مقدار کمی از نور قرمز و بخش زیادی از نور آبی را بازتاب میدهند.

نیوتن پس از آنکه سیب از درخت بر روی سرش سقوط کرد، جاذبه را کشف کرد

اگرچه نیوتن در زمانی که سعی کرد نظریه گرانش را کشف کند در نزدیکی درخت سیب نشسته بود، اما هیچوقت سیب که از درخت افتاد به سر او اصابت نکرد، چرا که در نوشته هایش هیچ مدرکی مبنی بر این اتفاق وجود ندارد.

ون گوگ بدلیل بیماری روحی، گوش خود را برید

اکثر مردم تصور میکنند این هنرمند مشهور به علت بیماری روحی اش گوش خود را بریده است. اما در سال 2009 مورخان هنری اعلام کردند که آسیبی که او دیده است در نتیجه دعوای او با دوست دیگر نقاشش Paul Gauguin بوده است. او دو هنرمند تصمیم گرفتند برای حفظ رابطه دوستیشان این راز را با کسی در میان نگذارند. 

اینستاگرام آفیس نت
  • آخرین مطالب
  • پربازدیدترین
طراحی سایت آسان و ارزان شد ، با اورینو حرفه ای شروع کنید (کلیک کنید)
فرم درخواست مشاوره رایگان